Demir Ürünlerin İnşaat Alanında Kullanımı

Demir birçok farklı sektörde kullanılan materyallerden birisi olsa da günümüzde en çok inşaat sektöründe kullanılmaktadır. İnşaatlarda çok sık kullanılmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Binayı meydana getiren betonun daha dayanıklı ve güçlü olabilmesi için demir kullanımına büyük bir önem vermek gerekiyor. Ancak inşaatlarda kullanılacak olan demirlerin seçiminde de gereken titizliği göstermek gerekiyor.

Her binanın yapımına göre farklı demir çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle çok yüksek katlı binalar inşaa edilirken demirde kalitenin çok iyi bir şekilde aranması gerekmektedir. Binanın yapısına en uygun olan demir çeşitlerinin kullanılması gerekmektedir.

Sunduğu Faydalar

İnşaatlarda kullanılan demir türlerinin önemli birçok faydası bulunmaktadır. İnşaat yapımında mutlaka en iyi kalite standartlarında demirler kullanılması gerekmektedir. Deprem gibi olası felaketlere karşı binayı daha korunaklı bir hale getirmektedir. Özellikle çok katlı binaların yapımı sırasında inşaat demirlerinin yeterli oranda ve kalitede tercih edilmesi gereklidir. Çünkü demirler binaların iskeletini meydana getirmektedir.

Yüksek betonarme yapılarda ağırlık meydana getirmeden ve betonun daha iyi sıkılaşmasını sağlayan demirler olası çökmelere karşı oldukça etkilidir. Bir binanın şekillendirilmesinde inşaat demirinin etkisi oldukça büyüktür.

Kullanılan Demir Ürün Çeşitleri

Binanın durumuna ve diğer malzemelere en uygun olan demir çeşitlerinin seçilmesi gerekiyor. İnşaatlarda kullanılan demirler sahip oldukları özellikler ve kullanım alanlarına göre farklı türlere ayrılmaktadır. Bu demirler içerisinde en çok kullanılanlar şunlardır:

  • Karbon çelik demiri

  • Kaynaklı tel inşaat demiri

  • Avrupa inşaat demiri

  • Sac metal demiri

  • Paslanmaz çelik demiri

  • Galvanizli demir

  • Genişletilmiş metal hasır demir